Tort czekoladowy z jeżynami i... majonezem!

Na pewno słyszeliście o pysznej babce z majonezem. Tym razem prezentujemy wam czekoladową kuzynkę tego pysznego deseru, czyli tort czekoladowy z jeżynami! Zapewniamy wspaniałe doznania smakowe i zadowolenie gości. Smacznego!


Tort czekoladowy z jeżynami

Składniki:
2 1/4 szklanki mąki tortowej
1 1/4 szklanki gorzkiego kakao
2 szklanki cukry trzcinowego
1 szklanka majonezu Pudliszki
1 szklanka mleka
3 łyżeczki kawy rozpuszczalnej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżeczka sody oczyszczonej

Krem
Składniki:
500 g mascarpone
400 g kremu czekoladowo-orzechowego
jeżyny

Przygotowanie:
1. Majonez, mleko oraz kawę rozpuszczalną i cukier trzcinowy dokładnie wymieszaj.

2. Następnie dodaj proszek do pieczenia, sodę oczyszczoną, kakao oraz mąkę. Całość ponownie wymieszaj i wlej do wyściełanej papierem do pieczenia tortownicy. Piecz 40 minut w 180 stopniach.

3. Gdy ciasto ostygnie pokrój je na trzy części.

4. Teraz czas na krem. W misce wymieszaj mascarpone z kremem czekoladowo-orzechowym. Każdą część ciasta solidnie wysmaruj kremem i złóż w całość.

5. Gotowy tort ozdób jeżynami. Smacznego!

Ciasto jeżynowe z majonezem

konkurs

Zakończony


Dziękujemy za wszystkie
pyszne i oryginalne przepisy!

Wyniki

Marynaty do mięs i ryb - dodają smaku [PRZEPISY]

Marynowanie to w zasadzie nieodłączny element przyrządzania mięs. Nawet krótkie nacieranie kurczaka, schabu czy ryby sprawia, że danie ma bogatszy i pełniejszy smak. Przedstawiamy kilka mieszanek do marynowania, dzięki którym przygotowane przez was potrawy będą jeszcze lepsze.


Kurczak w prostej marynacie z majonezem i keczupem

Kurczak w prostej marynacie z majonezem i keczupem, fot.: Shutterstock


Kurczak bardzo łatwo chłonie przyprawy i sosy. Niekiedy wystarczy nawet 20-30 minut, by te wniknęły w głąb mięsa. Warto zawsze pozostawić go nawet na kilka minut w marynacie. Jakiej? Do drobiu pasuje wiele ziół i przypraw. My proponujemy prostą mieszankę majonezu i keczupu.

Składniki:
1 kilogram kurczaka (na przykład skrzydełek lub pałek)
4 czubate łyżki keczupu pikantnego
2 czubate łyżki majonezu
2 ząbki czosnku
1 łyżka papryki słodkiej
1/2 łyżeczki kurkumy
sól do smaku

Opcjonalnie:
garść posiekanych świeżych ziół do posypania mięsa po wierzchu

Sposób przygotowania:
Kurczaka oczyszczamy i osuszamy za pomocą ręcznika papierowego. W osobnej miseczce mieszamy keczup, majonez, przeciśnięty przez praskę czosnek, paprykę, kurkumę i sól. Mieszanką nacieramy dokładnie kurczaka, również pod skórą i odstawiamy do lodówki na około godzinę. Pół godziny przed obróbką wyciągamy go z lodówki i przekładamy do naczynia żaroodpornego lub na blachę. Mięso powinno być w temperaturze pokojowej, gdyż będzie się równomiernie ogrzewać i zapiekać. Kurczaka pieczemy w temperaturze 190 stopni Celsjusza przez 45-60 minut, aż będzie mocno zarumienione. Przed podaniem posypujemy świeżymi ziołami.

Schabiki w ziołowej marynacie majonezowej

Schabiki w ziołowej marynacie majonezowej, fot.: Shutterstock


Do wieprzowiny pasuje wiele przypraw. Doskonale sprawdza się zarówno z tymi ostrymi na bazie słodkiej i ostrej papryki, jak i w łagodniejszej wersji z ziołami i czosnkiem. Do naszego przepisu można użyć dowolnej części wieprza – karkówki, schabu, boczku czy żeberek.

Składniki:
1 kg schabu
5 łyżek majonezu
1 łyżka musztardy
5 łyżek posiekanych, świeżych ziół (tymianku, majeranku, cząbru czy rozmarynu) lub łącznie 3 pełne łyżki suszonych ziół
3 ząbki czosnku
1 łyżka soli
1/2 łyżki czarnego pieprzu

Sposób przygotowania:
Schab oczyszczamy z błonek i kroimy w plastry o grubości około dwóch centymetrów. W misce mieszamy majonez, musztardę, zioła, przeciśnięty przez praskę czosnek, sól i pieprz. Mieszanką dokładnie nacieramy każdy plaster schabu. Mięso przykrywamy folią
i odstawiamy do lodówki na 2-3 godziny lub na całą noc. Godzinę przed smażeniem lub pieczeniem wyciągamy schab z lodówki. Smażymy na średnim ogniu po kilka minut z obu stron, aż mięso będzie rumiane (uważamy, by nie przesuszyć mięsa) lub pieczemy pod przykryciem w 180 stopniach Celsjusza przez 60 minut. Podajemy z ulubionymi dodatkami, na przykład pieczonymi ziemniakami z tymiankiem i bukietem surówek.

Łosoś w cytrynowej marynacie a la aioli

Łosoś w cytrynowej marynacie a la aioli, fot.: Shutterstock


Łosoś i inne ryby smakują wyśmienicie szczególnie wtedy, gdy nie są przytłoczone zbyt dużą ilością przypraw. Świetnie pasuje do nich cytryna oraz zioła, takie jak koperek czy cząber. Marynata z naszego przepisu łączy w sobie zaledwie kilka składników, ale efekt jest znakomity.

Składniki:
500 g filetów z ryby (na przykład łososia, dorsza czy miruny)
2 czubate łyżki majonezu
2 ząbki czosnku
2-3 łyżki soku z cytryny
1/2 łyżeczki soli
Szczypta pieprzu do smaku

Dodatkowo:
200 g ryżu (białego, jaśminowego lub basmati)
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki soli
Skórka starta z wykorzystanej cytryny

Sposób przygotowania:
Ryby pozbawiamy skóry. Za pomocą ręcznika papierowego odsączamy z nich nadmiar wody. W miseczce mieszamy majonez, przeciśnięty przez praskę czosnek, sok z cytryny, sól i pieprz. Powstałą mieszanką nacieramy filety z każdej strony i odstawiamy na 20 minut na bok. W międzyczasie gotujemy ryż al dente, po czym przesypujemy go do brytfanny wraz z kilkoma łyżkami wody. Doprawiamy solą, pieprzem i kurkumą oraz dodajemy skórkę z cytryny. Mieszamy i rozkładamy równomiernie na dnie. Na wierzchu układamy zamarynowane filety. Całość pieczemy w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 20-30 minut w zależności od grubości filetów. Ryby nie potrzebują długiej obróbki cieplnej. Gotowe danie wykładamy na talerze, możemy też posypać świeżymi ziołami. Ryby można także upiec bez ryżu, a podać z kaszą czy ziemniakami.

Azjatyckie szaszłyki z sosem orzechowym

Azjatyckie szaszłyki z sosem orzechowym, fot.: Shutterstock


Szaszłyki satay to znane azjatyckie jedzenie typu street food. Marynuje się je w mieszance sosu sojowego, kurkumy oraz papryki i podaje wraz z charakterystycznym sosem na bazie orzechów ziemnych. Bardzo łatwo zrobić je w domu, a wykorzystać do tego można różne rodzaje mięsa - od kurczaka, przez wieprzowinę po jagnięcinę.

Składniki:
Mięso:
1/2 kilograma mięsa (na przykład piersi z kurczaka lub szynki wieprzowej)
2 łyżki sosu sojowego
1 łyżka majonezu
2 łyżki cukru
2 łyżki startego imbiru
1 łyżka mielonych ziaren kolendry
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki kuminu
1/2 łyżeczki soli

Sos orzechowy:
4 pełne łyżki masła orzechowego
1 łyżka brązowego cukru
1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
1 łyżka soku z cytryny
1 łyżka sosu sojowego
1/2 łyżeczki kurkumy
1/2 łyżeczki kuminu
1/2 łyżeczki mielonych ziaren kolendry
1/2 łyżeczki suszonych nasion chili

Dodatkowo:
Patyczki do szaszłyków

Sposób przygotowania:
Mięso oczyszczamy z błonek i kroimy w poprzek włókien w podłużne i dość cienkie kawałki. W misce mieszamy wszystkie składniki marynaty, po czym nacieramy nią mięso i odstawiamy. Zarówno w przypadku kurczaka, jak i wieprzowiny, warto, by mięso marynowało się w lodówce przez całą noc, ponieważ azjatyckie dania są bardzo bogate w smaku i aromatyczne. Jeśli nie mamy tyle czasu, wystarczy co najmniej 30 minut dla kurczaka i 60 minut dla wieprzowiny. W międzyczasie przygotowujemy sos. Mieszamy ze sobą wszystkie składniki
i odstawiamy. Patyczki do szaszłyków moczymy w wodzie przez 10 minut. Dzięki temu nie będą palić się podczas pieczenia lub grillowania. Następnie nabijamy na nie po kawałku mięsa. Szaszłyki pieczemy w 200 stopniach Celsjusza przez 20-30 minut, aż mięso stanie się rumiane. W połowie czasu przewracamy je, by przyrumieniło się równomiernie. Możemy je również grillować lub usmażyć na średnim ogniu po kilka minut z obu stron.

konkurs

Zakończony


Dziękujemy za wszystkie
pyszne i oryginalne przepisy!

Sprawdź, kto wygrał

Wyniki